eintüten

beterman

New Member
Merhaba arkadaşlar
eintüten kelıme olarak paketlemek anlamına geliyor fakat şu cümlede farklı bir anlama geldiğini düşünüyorum
Bunu açıklayabilir misiniz?

Ich hatte am Freitag nochmal mit Herr Huber gesprochen und er sagte mir, dass die Installation heute eingetütet wird.

Y

Yaso1982

Guest
eingetütet bu cümlede "halletmek, sonuclandirmak, tamamlamak" anlamina geliyor. Yani orda eingetütet kelimesi erledigt kelimesinin anlamini tasiyor.

beterman

New Member
teşekkürler.azda olsa tahmin ettiğim gibiymiş :) peki bu sadece konuşma yada yazışma dilinde mi yoksa her ikisinde de kullanılır mı?

Y

Yaso1982

Guest
Genel anlamda her ikisinde de kullanabilirsin ama bana kalirsa eingetütet kelimesi is ortaminda biraz ciddiyetsiz geliyor. Bugüne kadar ben is ortaminda bu kelimeyi hic kullanmadim ama arkadaslar arasi kullandigim oldu.

beterman

New Member
ilginç olan ise bende bu kelimeyi sadece iş yerimde bir iş maili içerisinde gördüm. Belkide işyerinde kullanılabilir ama üst düzey insanlara yazılan resmi maillerde kullanmaktan kaçınmak gerekiyor anladığım kadarıyla.
teşekkür ederim

Y

Yaso1982

Guest
ilginç olan ise bende bu kelimeyi sadece iş yerimde bir iş maili içerisinde gördüm. Belkide işyerinde kullanılabilir ama üst düzey insanlara yazılan resmi maillerde kullanmaktan kaçınmak gerekiyor anladığım kadarıyla.
teşekkür ederim

Bu tabi calisitgin ortama bagli! Ama üst düzey insalar arasi ben bu kelimeyi 11 yilda bir defa bile duymadim!!
Ama bizim Admin ler hep bu tarz kelimeler kullaniyorlar.

beterman

New Member
belkide sektöre bağlıdır. Ben IT ci olduğum için rahat insanlarla çalışıyorum :D Banka yada Finans sektöründe bu kelimeyi bir mailde duymak zor olabilir. senin 11 yılda duymadığın bir kelimeyle benimde karşılaşmam kendi adıma ciddi bir şansızlık diye düşünüyorum

Y

Yaso1982

Guest
Bizim IT iscileri de hep o na benzer kelimeler ile cümleler kuruyor. Dili bilmeyen biri icin o kelimenin anlaminin farkli seylerede anlam verdigini bilmek zor oluyor tabi!
Sansizlik demeyelim, bak burda sana yardimci olabilecek bir sürü insan var!

beterman

New Member
kesinlikle öyle. Türkçe öğrenen bir Alman vatandaşının duyduğu 'tavlamak' kelimesinin kullanıldığı anlamını kolay kolay sözlüklerde bulamaması gibi. bu forum sayesinde öğrendim.aksi halde sözlükler bunun gibi kelimelerde yardımcı olmuyor malesef. tekrardan çok teşekkür ederim.