DispoKredit

Aylin2009

Active Member
kann mir jemand sagen was Dispokredit auf türkisch heißt? Oder vielleicht in zwei Sätzen erklären was ein Dispokredit ist, auf türkisch?

Danke!

M

mar

Guest
AW: DispoKredit

...düzenlenmiş kredi
...ferdi ihtiyaç kredisi
...açık kredi
(dispositions- oder überziehungskredit für girokonten)

S

Solipsist

Guest

dispokredit für girokonten: kredili mevduat hesabı

dispokredit ist "overdraft" in englisch. Wenn du das sagen würdest, würden sie schon verstehen. Oder du kannst es so erklaeren:
"Hesaptaki mevduat limitinin aşılması durmunda kullanılan ve önceden belirlenmiş miktardaki kredi. Sonraki mevduat girişine kadar faiz uygulanır. Hesaba tekrar para geldiğinde, kredi olarak kullanılan miktar faiziyle birlikte otomatik olarak tahsil edilir."

inciertu

New Member

Dispokredit- ek hesaptan eksi çekme

İch werde von meinem Dispo Kredit Geld abheben- Ek hesabımdan, eksiden para çekeceğim

ich will ja gerade deutlich machen, dass ich keinen (Klein-)Kredit brauche, weil ich nen Dispo habe.
Küçük bir krediye ihtiyacım yok çünkü ek hesabımdan eksiden çekebilirim

S

Solipsist

Guest

Dispokredit- ek hesaptan eksi çekme

İch werde von meinem Dispo Kredit Geld abheben- Ek hesabımdan, eksiden para çekeceğim

ich will ja gerade deutlich machen, dass ich keinen (Klein-)Kredit brauche, weil ich nen Dispo habe.
Küçük bir krediye ihtiyacım yok çünkü ek hesabımdan eksiden çekebilirim

İnci, normalde herkesin kendince anlayışı ve yorumu farklı olmasından dolayı çok esnek olmama rağmen çevirilerde, burada karşı çıkmak zorundayım. Çevirinin doğruluğu açısından, kusura bakma.
Kredili mevduat hesabı (dispositionskredit/overdraft account) zaten "ana hesap içindeki ek hesaptan belirli bir limit para çekip eksiye düşmek, bu anlamda günlük faizli kredi kullanmak". Buradaki "ek hesap", ana mevduat hesabında gizlidir (alt hesaptır bir nevi), tek bir mevduat hesabı gibi görünür.
Bankacılık dilinde öyle bir çeviri yok, bunu herhangi bir bankaya gidip "ek hesaptan eksiye düşen bir hesap açmak istiyorum" dediğinde de anlayabilirsin.
(kaynak için bkz. wikipedia, dispokredit, ingilizce karşılığı ve türkçe karşılığı). Tüm dillerde ayrı ifade edilse de, yerlemiş kavramlardır.

inciertu

New Member

Soli

Bankacı değilim benim yaptığım çeviri günlük kullandığım normal Türkçe ve bu terimleri bende sıkça kullanıyorum ve anlaşılıyorum - bankadada.

diyorsun ki:
zaten "ana hesap içindeki ek hesaptan belirli bir limit para çekip eksiye düşmek, bu anlamda günlük faizli kredi kullanmak". Buradaki "ek hesap", ana mevduat hesabında gizlidir (alt hesaptır bir nevi), tek bir mevduat hesabı gibi görünür. -> tamam işte anlaştık :)

Also:
İch habe umgangssprachlich übersetzt ...........