im Begriff sein etwas zu tun?

beterman

New Member
Merhabalar,
kısaca bana im Begriff sein etwas zu tun 'u Türkçe açıklayabilir ve anlamlı bir cümle içinde kullanabilir misiniz?
Teşekkürler

univers

Well-Known Member
Önce bu 'deyim ile' anlamlı bir cümle denemesi:

"Arabam ile tııkanmış şehir trafiğinde seyr halindeyken, arabanın motor kaptunun ön tarafından duman sızdığının farkına vardım, 'birşeyler yapmam gerektiğini düşündüm."

Beklenmeyen bir gidişat gösteren, gelişmekte olan bir olay ve durum karşışında, insanın "birşeyleri yapmaya kanaatine bu olay tarafından zorlanması, ama bunun kesin ne olacağı henüz bilinmeyen safha.
Durum ve olaya göre, önceden planlanmaımş bir fıilin ön safhasıdır.
Bu andan sonra olacaklar iki tür olabilir ve her bir tür kendiiçinde iyiye veya kötüye ayrılır. İnsanın kendi ve çevresi için refahı açısından anlamında iyilik.
Köti yönü de hem insanın kendisine hem de çevresine zarar verebilir.
Demek isitiyorumki, yukarda örnek olarak verdiğim cümlede görüldüğü gibi, arabanın şöförü mutlaka dumanın arabasına zara verebilecek bir yangının habercisi olduğunu düşünür, sence değil mi? Bu durumda hem kendini hem de arabayı düşünür, kimi insan etraftaki insanları da düşünür, sanırım.:)
Görür, ama haraket etmez, hareket etmesi gerektiğini düşünür.

Ama burda bir öğretmen arakadışımız var, Birisi, o daha iyi analatabilir diye düşünüyorum.

beterman

New Member
Merhaba
detaylı açıklaman için öncelikle teşekkür ederim. Aynı Türkçe cümleyi Almancası ile beraber yazarsak anlamam ve hafızamda tutmam daha kolay olacaktır diye düşünüyorum...

univers

Well-Known Member
"Arabam ile tııkanmış şehir trafiğinde seyr halindeyken, arabanın motor kaptunun ön tarafından duman sızdığının farkına vardım, 'birşeyler yapmam gerektiğini düşündüm."
Merhaba
detaylı açıklaman için öncelikle teşekkür ederim. Aynı Türkçe cümleyi Almancası ile beraber yazarsak anlamam ve hafızamda tutmam daha kolay olacaktır diye düşünüyorum...

Sodann:

"Als ich mit meinem Auto im Stadtverkehr unterwegs war, stellte ich fest, dass vorne an der Motorhaube Qualm entwich, "dachte ich etwas zu tun müssen".

beterman

New Member
Merhaba Univers
verdiğin Almanca örnek cümlede ben malesef ım Begriff kelimesine rastlamadım. Tekrar hatırlatmam gerekirse ben im Begriff seın etwas zu tun ile ilgili örnek arıyorum. Ich bin im Begriff etwas zun tun....

univers

Well-Known Member
Sodann:

"Als ich mit meinem Auto im Stadtverkehr unterwegs war, stellte ich fest, dass vorne an der Motorhaube Qualm entwich, "dachte ich etwas zu tun müssen".
Merhaba Univers
verdiğin Almanca örnek cümlede ben malesef ım Begriff kelimesine rastlamadım. Tekrar hatırlatmam gerekirse ben im Begriff seın etwas zu tun ile ilgili örnek arıyorum. Ich bin im Begriff etwas zun tun....
Ich habe diesen Ausdruck umschrieben, aber man kann diesen Ausdruck auch vollständig in dem obigen Satz integrieren:
"Als ich mit meinem Auto im Stadtverkehr unterwegs war, stellte ich fest, dass vorne an der Motorhaube Qualm entwich, "war ich im Begriff etwas zu tun müssen".

Meinst du nicht?

Carmen-DE

Active Member
im Begriff sein etw. zu tun = -mek/-mak üzere olmak

Ich bin im Begriff das Haus zu verlassen = Evden çıkmak üzereyim

Carmen-DE

Active Member
Nicht ganz.
Bei deinem Beispiel steht es schon fest, was unternommen wird, jedoch ging dem Threadsteller um "etwas zu tun".
Wirst noch bestimmt ein passenderes Beispiel finden, nur Mut.:)

Wenn man "im Begriff ist etwas zu tun" ist man gerade 1 Sekunde davor es zu tun, d.h. es steht fest, dass man es tun wird, es sei denn irgendetwas hindert einen in der letzten Sekunde daran.

"etwas zu tun" steht als Platzhalter - dafür kannst du jedes x-beliebige Verb einsetzen: ich bin im Begriff nach München zu fahren, ich bin im Begriff zu Abend zu essen, ich bin im Begriff meinen Job zu kündigen, ich bin im Begriff 500 Euro vom Konto abzuheben, etc.

Gut, kann natürlich sein, das ich das türkische Equivalent missverstanden habe. Den Lehrbüchern kann man ja leider heutzutage nicht mehr über den Weg trauen. Sollte dem so sein, kannst du noch hinzufügen: Ich bin im Begriff mein Türkisch Lehrbuch auf den Müll zu werfen :)